Światłolecznictwowpraktyce.pl
-reklama-

Światłolecznictwo w dermatologii

Światłolecznictwo jest jedną z metod stosowaną w dermatologii. W zależności od dolegliwości wykorzystywane są różne rodzaje światła. Najczęściej jest to światło ultrafioletowe (UV), które znalazło zastosowanie w leczeniu chorób oraz ran skórnych, np. trądziku i łuszczycy. Pomimo iż często wspomina się o negatywnym wpływie promieni UV na organizm człowieka, wykazano również, że światło nadfioletowe w kontrolowanych warunkach może pozytywnie oddziaływać na naszą skórę. Ponadto, w łagodzeniu schorzeń dermatologicznych sprawdza się również światło niebieskie ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze i łagodzące stany zapalne.

 

Rodzaje światłoterapii w dermatologii oraz ich zastosowanie:

Długość fal podczas naświetlania wynosi 340-400 nm. Czasami fototerapie UVA i UVB są stosowane jednocześnie w leczeniu AZS.

Przed rozpoczęciem terapii, każdy klient musi mieć minimalną dawkę rumieniową (Minimal Erythema Dose), naświetlania są dokonywane 3-5 razy w tygodniu stopniowo zwiększając dawkę.

łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, bielactwo.

Naświetlań dokonuje się 3 razy w tygodniu. Do leczenia łuszczycy i AZS wymaga się 15-20 zabiegów, a w przypadku bielactwa leczenie trwa zwykle dłużej.

trądzik, alergiczne zapalenie skóry.

Czas trwania naświetlania to ok. 20-60 min. Aby uzyskać pożądany efekt należy wykonać 6-20 zabiegów.

Zapytaj eksperta

-reklama-

Opinie

Od zawsze miałem problemy ze snem. Były noce, kiedy przewracałem się z boku na bok, liczyłem owce, brałem melatoninę, liczyłem do tyłu. Niestety żaden z wyżej wymienionych sposobów mi nie pomógł...

więcej

na górę